Türkiye’de Araba Fiyatları Neden Artıyor?

0

Türkiye’de Araba Fiyatları Neden Artıyor?

Son zamanlarda ülkemizde araç fiyatlarının etkili bir şekilde artış gösterdiğini söylemek mümkün oluyor. Üstelik bu durum hem sıfır araçlar için hem de ikinci el araçlar için geçerli olan bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Tam da bu noktada Türkiye’de Araba fiyatları neden artıyor? Sorusunun sıklıkla dillendirilmesi de mümkün oluyor. Yine ülkemizde araba fiyatlarının artış göstermesinin temel dinamiklerinin neler olduğu da yanıtı merak edilen bir diğer soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda işte sorulara net yanıtlar vermeye çalıştık. İşte ayrıntılar!

Türkiye’de Araba Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Temel olarak hemen her bir ürünün fiyatının belirlenmesinde arz ve talep dengesi etkili olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de araba fiyatları belirlenirken de en temel kriter olarak karşımıza arz ve talep dengesi çıkıyor. Yani araba üretim miktarıyla araba satın almak isteyen kişi sayısı arasındaki denge bize araba fiyatları olarak geri dönüyor.

Tabi ki ülkemizde yerli bir araba markasının üretimi yapılmadığı için arabaların genellikle yurt dışından ithal edildiğini biliyoruz. Üstelik ülkemizde üretimi yapılan araçların temel parçalarının da yurt dışından ithal edildiğini biliyoruz. Bu durum ise doğal olarak araba fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Türkiye’de Araba Fiyatları Neden Artıyor?

Araba parçalarının yurt dışından ithal ediliyor olması ya da yurt dışından doğrudan otomobil ithalatının yapılması ülkemizin dolarla bu ürünleri satın almasını zorunlu kılıyor. Dolayısıyla bu ürünleri dolarla satın aldığımız için dolar kurunun yükselmesi sonrasında doğal olarak araba fiyatları da yükseliyor. Bundan dolayı özellikle dolar kurundaki aşırı yükselmelerin otomobil fiyatlarını doğrudan etkilediğini ifade etmek mümkün oluyor.

Yine ithalat kalemlerine vergi konulması da ülkemizde otomobil fiyatlarının etkili bir şekilde artış göstermesini mümkün kılıyor. Böylece günümüz koşullarında ülkemizde araba satış fiyatları da sürekli bir şekilde artış gösteriyor. Türkiye’de Araba fiyatları neden artıyor? Sorusunun en net yanıtı da dolar kurunun artış göstermesi olarak karşımıza çıkıyor!

Türkiye’de Araba Fiyatları Ne Kadar?

Esasında genel olarak araba fiyatlarının belirli bir periyodik aralıkta artış göstermesi olağan karşılanıyor. Ancak araba fiyatlarının aşırı artması doğal olarak ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Yine araba fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artış göstermesi de beraberinde önemli sorunları getiriyor. Bütün bu sorular ışığında Türkiye’de Araba fiyatları neden artıyor? Sorusuna üç temel madde hakin yanıt vermek mümkün oluyor. İşte ayrıntılar:

  • ÖTV oranlarına zam yapılması
  • Dolar kurundaki aşırı yükselme
  • Otomobil arzının düşmesi ve talebin artış göstermesi

Leave A Reply

Your email address will not be published.