Türkiye’de Devlet Bankaları Hangileri

0

Bankacılık hizmetlerinin etkili bir şekilde gelişim gösterdiğini ifade etmek mümkün oluyor. Bu durum ülkemizde çok sayıda köklü bankanın mevcut olmasından da kaynaklanmaktadır. Ülkemizde özellikle kamu bankaları etkili bir şekilde bankacılık hizmeti sunabilen kuruluşlardır. Peki Türkiye’de devlet bankaları hangileri? Çünkü zaman zaman ülkemizdeki pek çok banka kamu bankasıymış gibi algılanabilmektedir. Dolayısıyla gayet olağan olarak Türkiye’de kamu bankaları hangileri? Sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İşte detaylar!

Ziraat Bankası

Temelde çiftçilik ve hayvancılık kredisi olanaklarının sunulduğu bir banka olarak karşımıza çıkan Ziraat Bankası, devlet teşviklerinin verildiği bir banka olarak da tanımlanmaktadır. Zirai krediler söz konusu olduğunda ilk akla gelen banka doğal olarak Ziraat Bankasıdır. Ayrıca teşvikler haricinde Ziraat Bankası pek çok önemli bankacılık hizmetini müşterileriyle buluşturmaktadır. Bankanın kredi faiz oranlarını oldukça makul seviyede tuttuğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır.

Türkiye Halk Bankası

Devlet tarafından verilen hibelerin ve diğer desteklerin adresi konumunda yer alan Türkiye Halk Bankası, faizsiz kredileriyle de ön plana çıkmaktadır. KOBİ ya da esnaflara özel olarak geliştirilen kredilerin de merkezi konumunda yer alan Halk Bankası, TOKİ ve diğer kamuya ait gayrimenkullerin satışlarında da aracılık etmektedir.

Türkiye’de Devlet Bankaları Hangileri

Türkiye Vakıflar Bankası

Vakıflar çok eski zamanlardan bu yana varlığını devam eden yapılardır. Türkiye Vakıf Bankasının kuruluşunda da vakıf iradesi etkili olmuştur. Nitelikli bankacılık işlemlerinin adresi konumunda yer alan Vakıfbank, devlete ait en büyük bankalar arasında yer almaktadır.

Günümüz koşullarında Türkiye’de devlet bankaları hangileri sorusuna yanıt verdiğimizde; aşağıdaki bankalar da listeye dahildir. Ancak bu bankaların bankacılık hizmetleri bilinen bankacılık faaliyetlerinden biraz farklıdır. İşte bu bankalar:

  • İller Bankası
  • Türk Eximbank
  • Türkiye Kalkınma Bankası

Ülkemizde yakın zamana kadar katılım bankalarının genelde özel sektör alanında hizmet sunduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır. Ancak günümüz koşullarında devlete ait olan katılım bankalarının varlığından söz etmek de mümkün olmaktadır. İşte ülkemizde devlete ait olan katılım bankalarının listesi:

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıflar Katılım Bankası

Görüldüğü üzere ülkemizde çok sayıda farklı özelliklere sahip olan devlet bankalarının varlığından söz etmek mümkün olmaktadır. Türkiye’de devlet bankaları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçeneğin çıkıyor olması, ülkemizde bankacılık sektörünün geliştiğinin de bir işaretidir. Böylece ülkemizde bankacılık işlemlerinin nitelikli bir şekilde yapılması da mümkün olmaktadır. Türkiye’de devlet bankaları hangileri? Sorusuna birlikte yanıt aradık. Yeni bilgiler için bizi takipte kalmaya devam edin!

Leave A Reply

Your email address will not be published.