UDF Uzantılı Dosyayı PDF’e Çevirme, UDF Uzantılı Dosya Açma Programı

0

UDF dosya uzantısı UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) sisteminde sıklıkça kullanılan bir dosya uzantısıdır. UYAP bünyesinde yer alan dosyalarda bu uzantı kullanılmaktadır. İnsanlar ise bu dosyaları çok daha sık kullanılan ve her bilgisayarda (hatta telefon ve tabletlerde) bile açılabilecek olan PDF uzantısına çevirmek istemektedir. Peki UDF uzantılı dosyayı PDF’e çevirme işlemi nasıl yapılır? UYAP’ın kelime işlemci programı nasıl kullanılır ve dosya uzantısı bu program aracılığı ile nasıl değiştirilir?

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’e Çevirme

UDF uzantılı dosyaları PDF’e çevirmek için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu uygulamayı da Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi bize sunuyor. UYAP – Editör adlı uygulama sayesinde indirdiğimiz UDF uzantılı dosyaları PDF’e çevirebiliyor ve UDF uzantılı dosyalar üzerinde değişiklik yapabiliyoruz. Bu uygulamayı UYAP’ın sitesinden ücretsiz bir şekilde indirebiliyoruz.

İndirdiğimiz bu program ile UDF uzantılı yeni dosyalar oluşturabiliyor, UDF uzantılı dosyaları düzenleyebiliyor ve UDF uzantılı dosyaları PDF uzantısına çevirebiliyoruz. Tüm bu işlemleri de ücretsiz ve kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

Uyap Kelime İşlemci Kurulumu

İlk olarak UYAP Editör adresine gidiyoruz ve buradan bilgisayarımız için uygun olan UYAP Editör uygulamasını indiriyoruz. Şu anda en güncel sürüm v5.3.0 olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra bir .zip dosyayı iniyor. İnen dosya yaklaşık olarak 52 mb yer kaplıyor.

İnternet hızınıza göre inmesi birkaç saniye (en fazla birkaç dakika) sürüyor. Bunu Winrar veya Windows’un kendi aracı ile açıyoruz. İçerisinde tek bir dosya karşımıza çıkıyor. UKI_V5.3.0.exe adındaki bu dosyaya faremizin sol butonu ile iki kere tıklıyoruz ve açıyoruz. İlk olarak bizi hoş geldiniz ekranı karşılıyor. Burada direk ileri diyoruz. Sonrasında programı nereye kurmak istediğimiz bize soruluyor. Burada varsayılan konumda tutabiliriz. Sonrasında yine ileriye basarak devam ediyoruz. Son aşamada ise “Yükle” butonuna tıklıyoruz ve kurulum işlemi hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

udf dosya açma programı
udf dosya açma programı, UDF uzantılı dosya nasıl açılır

Kurulumdan sonra da program bilgisayarımızda çok az bir alan kaplıyor. Çalışmak için de güçlü bir sistem gereksinimi duymuyor. Herhangi bir güncel bilgisayarda rahatlıkla çalışıyor. Uygulama ile sadece UDF dosya uzantısını görüntüleme ve düzenleme işlemi yapmakla kalmayıp UDF dosya uzantısında (veya PDF gibi farklı dosya uzantılarında) dosya hazırlama imkanı da sunuluyor. Microsoft Office Word veya Libre Office Writer programları ile benzer bir yapıya sahip olan program ile bir kelime işlemci programdan beklediğimiz tüm seçenekler bizlere sunuluyor.

UYAP Kelime İşlemci ile UDF’yi PDF Yapma

UYAP Kelime işlemci program ile UDF uzantılı dosyaları kolay bir şekilde PDF uzantısına dönüştürebiliyoruz. Bu işlem için ilk olarak UDF uzantılı dosyamızı UYAP kelime işlemci ile açıyoruz. Daha sonra açtığımız programın sol üst köşesinde yer ve yuvarlak içerisinde UYAP yazısı bulunan logoya tıklıyoruz.

Dosyamızı PDF’e çevirmek için açılan pencereden “Farklı Kaydet” kısmına geliyoruz. Karşımıza burada farklı seçenekler çıkıyor. Biz bu seçeneklerden “PDF olarak kaydet” olanı seçiyoruz. Bu seçeneği seçtikten sonra bize dosyayı nereye kaydetmek istediğimizi soran bir ekran çıkıyor. Bu kısımdan dosyamızı kaydetmek istediğimiz yeri seçiyoruz ve kaydet butonuna basıyoruz. Tüm işlem bu kadar hızlı ve kolay şekilde tamamlanmış oluyor.

UDF uzantılı dosyanızı bu şekilde PDF’e çevirebiliyorsunuz. Sonrasında çevirdiğiniz dosyayı istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz.

UYAP Kelime İşlemci ile Neler Yapılabilir

UYAP kelime işlemcisi ile sadece UDF uzantılı dosyaları PDF’e çevirmekle kalmazsınız. Bunun yanında yeni dosyalar oluşturabilir ve bunları ister PDF ister UDF uzantılı olarak kaydedebilirsiniz. Bunun yanında bir Word programında sunulan birçok özellik burada da bizlere sunuluyor. Bu sayede bir dosya hazırlamak için gereken birçok araca erişebiliyoruz. Bu sayede farklı bir programa ihtiyaç duymadan UDF veya PDF dosya hazırlama işlemlerimizi de yapabiliyoruz. Bunun yanında UDF’den PDF’e, PDF’den de UDF’ye dosyalarımızı çevirebiliyoruz.

UYAP’ın programı bize bu tür konularda büyük kolaylık sağlıyor. Bunun yanında programın bize tamamen ücretsiz olarak sunulması da diğer büyük avantajı oluyor. Ekstra bir masraf yapmaya gerek kalmadan veya başka bir programa ihtiyaç duymadan UYAP için gerekli içerikleri bu program ile kolay bir şekilde hazırlayabiliyoruz. Bunları da istediğimiz türde kaydederek farklı insanlar ile paylaşabiliyor veya UYAP sistemine yükleyebiliyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.