Ukrayna Asgari Ücreti 2021, Ukrayna’da Çalışma Hayatı

0

Son zamanlarda iş imkanı açısından çok daha iyi hale gelen Ukrayna, pek çok açıdan gelişerek ön plana çıkan ülkeler arasında yer almaya başlamıştır. Ukrayna’nın gelişmiş ve sürekli de gelişmeye devam eden ekonomisi, yeni iş olanaklarına imkan tanırken aynı zamanda da gelen işçilerin de kolaylıkla iş bulabilmesine yarar. Bu şekilde kolaylıkla iş bulmak ve en azından asgari ücret ile işe başlayarak çok daha fazlasını kazanmak da mümkün hale gelir. Bu yazımızda Ukrayna asgari ücreti ve çalışma koşulları ile ilgili detayları paylaşıyoruz.

Ukrayna’da Çalışmak ve İş Kurmak, İş Fırsatları

Türkiye’de pek çok firma, Ukrayna üzerinden iş imkanı sunar ve bu şekilde de Ukrayna’nın çalışma şartları ile iş imkanlarını tanımak firmalar ile çok daha kolay hale gelmektedir.

İnşaat, tekstil, teknoloji, enerji, gıda ve benzeri pek çok alanda iş imkanları oldukça geniştir ve bu şekilde çeşitli fırsatlar yakalanarak aylık asgari ücretten çok daha fazlasını kolaylık ile kazanmak da mümkün hale gelebilir.

Ukrayna’da Aylık Asgari Ücretler ve Harcamalar

Ukrayna asgari ücreti 2021 yılı itibari ile 6000 grivna olarak belirlenmiştir. Bu miktar yaklaşık olarak 215 dolara denk gelmektedir. Bakıldığında oldukça az görünen bu asgari ücret ile Ukrayna’nın yalnızca %7’si geçinmektedir ve kalan tüm çalışanlar asgari ücretten fazla kazanmaktadır. Bakıldığında 215 dolar, başka ülkelerde birkaç günü geçirmek için dahi yeterli olmayan bir fiyattır ancak Türkiye ile karşılaştırıldığı zaman para birimi değersiz kaldığı için buradan gideceklerin rahatlıkla geçinmesi mümkündür.

Temel ihtiyaçların karşılanması için belirlenmiş yoksulluk sınırı 1853 grivnadır. Bu miktarın altında geliri olanların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması durumu olasıdır ve bunun gibi bir durumla karşılaşmamak için insanlar bu ülkede genellikle kaliteli işler ile uğraşarak asgari ücretten dahi yüksek miktarlar kazanır.

Harcamaların asgari ücreti aşmaması olası olan bu ülkede ortalamanın üzerinde bir ev kiralamak ve kalan masrafları da lüks denebilecek bir seviyede tutmak mümkündür. Ukrayna, çalışmak ve yaşamak için terci edilebilecek olası ülkelerden biridir.

Ukrayna’da Yaşam Koşulları ve Maaşlar

Yaşam koşullarının oldukça iyi olduğu bu ülkede aylık mutfak masrafı maliyeti yaklaşık olarak 2000 grivna ve daha fazlasını da bulabilmektedir. Özellikle de alkol, et, şehir içi ulaşım gibi pek çok hizmet ve tüketim ürününün uygun fiyatları Türkiye’den gidenlerin dikkatini çekmektedir. Türk lirası ile arasında 3 kattan daha fazla fark bulunan bu ülkede uygun fiyatlara hemen hemen her gün dışarıda dahi yemek yemek mümkündür.

Ev giderleri ve mutfak masrafları aylık 2500 grivna gibi bir fiyata denk gelir ve bu fiyatlara oldukça iyi şekilde beslenerek lüks tüketim ürünlerini dahi makul fiyatlara satın almak mümkün hale gelir.

Özellikle de öğrenci olarak bu ülkeye pek çok ziyaretçi gitmektedir ve burada eğitim ile birlikte pek çok masraf oldukça uygun şekilde karşılanmaktadır. 2000 grivna gibi bir fiyata ortalama ve üzerinde ev kiralamak mümkündür ancak 1000 grivnaya da evler bulmak bu bölgede mümkündür. Maaşlar genellikle 7000 grivna ve daha üzerindedir. Bu sebep ile Ukrayna’ya çalışmaya gideceklerin geçim derdine pek düşmesi söz konusu da olmaz.

Yaşam koşullarının asgari ücretin yüksekliğinden dolayı iyi olması, başka ülkeler ile kıyaslandığı zaman oldukça kaliteli şekilde değerlendirilebilir ancak ülke dışına çıkmak isteyenlerin grivnanın düşük bir para birimi olmasından ötürü zorlanması da mümkündür. Grivna kazanıp grivna harcayacak olanlar, ortalamanın üzerinde bir yaşama sahip olabilir ve bu şekilde kazanmaya devam ederek ciddi miktarlar da biriktirebilirler. Bir başka yurtdışı asgari ücret makalesine Tunus Asgari Ücreti başlıklı makalesinden ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.