Unicorn Girişim Nedir, Unicorn Girişim Özellikleri Nelerdir? 2021

0

Son yıllarda girişimcilik dünyasında en popüler kavramlardan biri olan Unicorn girişim, aslında küresel çapta çok önemli bir terimdir. Bir diğer ismi start-up şirket olarak da bilinen Unicorn girişim, ilk defa bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde ortaya çıkmıştır.

Unicorn Girişim Nedir?

Aslında Unicorn girişim, start-up şirket olarak da adlandırılsa da Unicorn olarak ifade edilen girişimlerde 1 milyar dolar veya üzerinde bir değer bulunmaktadır. Bu nedenle bu tarz girişimler çok genç bir yapıya sahip olsa da başlangıç bütçeleri sayesinde dahi çok kısa sürede popüler bir yapı elde etmiştir.

Girişimcilik dünyası içerisinde ilk defa 2013 yılında bahsi geçen Unicorn girişim kavramı “Welcome To The Unicorn Club Learning From Billion Dollar Start-Ups” makalesi içerisinde kullanılmıştır. Makalenin yazımını gerçekleştiren ve Unicorn kavramının doğuşunu sağlayan kişi ise Covboy Ventures şirketinin kurucusu Aileen Lee olarak tanınmaktadır.

Unicorn girişim aslında kendi içerisinde de iki farklı yapıya ayrılır yani tek başına bahsedilebilecek bir kavram değildir. Bu bağlamda kendi içerisinde Decacorn ve Hectocorn gibi iki farklı kola sahiptir. Decacorn girişimler; küresel çapta bir yapıya sahip olarak 10 milyar doları aşan girişimler olarak kabul edilmektedir. Örneğin, Dropbox ve Pinterest bu tarz girişimlere örnek gösterilebilir. Hectocorn girişim ise yine global çaplı ve 100 milyar dolar üzerinde bir bütçe ile ortaya çıkmış girişimlerdir. Bu girişimlerde en önemli nokta, müşteri deneyimi ve inovasyonun ön planda tutulmasıdır.

Türkiye İçin Unicorn Şirketler

Türkiye’de Unicorn şirket örnekleri verilmesi gerekirse, örneğin oyun geliştirme şirketlerinden biri olan Peak Games geçtiğimiz yıllar içerisinde Amerikan oyun şirketi Zynga tarafından 1,8 milyar dolar ücret karşılığında satın alındı. Bu çerçevede Peak Games Türkiye genelinde ilk ve şu ana kadarki tek Unicorn girişim olarak kabul edilmektedir.

Dünya Genelinde Unicorn Girişimler

Dünya genelinde Unicorn girişim olarak adlandırılabilecek onlarca farklı şirket yer alırken, bugün 1 milyar dolar üzerinde değere sahip olan girişim listesinde takriben 110 farklı şirket bulunmaktadır. Bu listede start-up şirketler yer alırken ilk sırada Ant Financial şirketi bulunmaktadır. 150 milyar dolar değeri bulunan bu şirket dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak, Alibaba Grubu altında çalışmalarını yürütmektedir.

Dünya genelinde Unicorn girişim listesine bakıldığında çoğu zaman Çin ve Uzakdoğu şirketleri listeyi büyük bir oranda doldurmaktadır. Fakat Amerika’da da bu listeye girmeye hak kazanmış dev şirketler bulunmaktadır. Örneğin, ABD’den listeye katılan Unicorn girişimler arasında Uber ve AirBnB gibi firmalar bulunmaktadır.

Unicorn Girişim Özellikleri Nelerdir

Unicorn girişimler genellikle teknoloji ile eşleştirilen girişimler olmakla birlikte küresellik, reklam çalışmaları ve hedef kitleye hızlı ulaşım gibi ayrıntılar bu girişimlerde statünün belirlenmesini sağlayabilmektedir. Aslında bu şirketlerde sadece teknoloji odaklı düşünmemek, insan ihtiyaçlarını en uç noktada dahi görebilmek gerekir. Bu açıdan Unicorn girişim özellikleri gözden geçirilirse;

  • Bir Unicorn girişim, yıkıcı yani her şeyi değiştiren bir yenilik ortaya koymalıdır. Örneğin, Uber gibi bir şirket insanların taksi kullanım ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını değiştirirken, Snapchat sosyal medya kullanımında eğlence ve klasik paylaşımı bir araya getirerek, bir yenilik ortaya çıkardı.
  • Unicorn girişimler her zaman kendi sektörlerinde bir başlangıç olarak görülür. Yani bir inovasyon ortaya koyarak, insanlara yeni bir alışkanlık ve kendileri için bir gereklilik ortaya çıkarırlar.
  • Teknolojiden en üst düzeyde yararlanmak Bir Unicorn girişim için vazgeçilmez özelliklerden birisidir. Örneğin, yine Uber uygulaması ele alınırsa, girişimin temelinde akıllı telefonların kullanıcı dostu ve kullanıcı memnuniyeti odaklı bir şekilde yer alması bulunmaktadır.

Aslında yapılan araştırmalarda da Unicorn girişimlerin neredeyse %90 gibi bir oranının yazılım sektöründe ve %10 gibi bir oranının ise donanım ve diğer hizmetlerde bulunduğunu göstermektedir.

  • Unicorn girişimler işletmeden tüketiciye direkt olarak hedef kitleyi göz önünde bulundurarak çalışma sergiler ve tüketiciye hayatı basitleştirmek için çözümler sunar. Bu sayede tüketicinin günlük hayatında bir parça haline gelerek, uygun fiyatlar ile her zaman tüketiciye fırsatlar sağlar.
  • Genellikle özel sektör içerisinde başlatılan yeni bir girişim olan Unicorn girişimler, aslında yatırım ile daha fazla gelişir ve bu noktada bir özel mülkiyet olarak görülebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.