Ürdün Asgari Ücreti 2021, Çalışma Hayatı ve Masraflar

0

Pek pahalı olmayan bu ülkede yaşam, düşünüldüğünden çok daha uygun fiyatlara denk gelmektedir ve yaşam koşulları da pek çok ülkeye oranla oldukça iyidir. İş fırsatlarının bol olduğu ve hizmet ile turizm sektörlerinin ön planda yer aldığı bu ülke, pek çok şekilde oldukça iyi ücret kazanıp kolaylık ile harcamak için uygun bir yerdir. Ürdün’de ev fiyatları ve genel ihtiyaçlar düşünülenden çok daha uygundur ve diğer ülkeler ile kıyaslandığı zaman sudan ucuz denecek fiyatlara ortalama evler kiralamak da mümkündür.

Ürdün’de İş Fırsatları ve Çalışmak Nasıl?

Ürdün’de pek çok iş fırsatı bulunur ve özellikle de turizm sektöründe çalışmak bu ülkede oldukça mantıklıdır. Turizm sektörünün oldukça ön planda yer aldığı bu ülke, gün içinde maksimum 9 saat çalışma ile oldukça iyi ücretler kazanmaya da önayak olmaktadır.

Çalışmak ve iş bulmak için yerel gazetelerden ve internet sitelerindeki iş ilanlarından iş imkanlarını takip etmek mümkün olduğu gibi farklı kanallardan da iş bulmak ve ülke içerisindeyken de iş imkanlarını araştırmak olasıdır.

İş fırsatları genellikle turizm üzerinedir. Bu açıdan da çalışmayı hem kolay hem de zevkli hale getirmek mümkün olabilir ve bu iş üzerine daha önceden deneyimi olanların ya da bilgisi olanların da ülkede kolaylıkla iş bulması olasıdır.

Ürdün’de Yaşam Koşulları ve Aylık Masraflar

300 dolar ile 1000 dolar arasındaki fiyatlara ortalama ya da  lüks denebilecek evlerden birini kiralamak mümkündür. Ortalama olarak kabul edilebilecek olan ve merkeze yakın sayılan evlerin fiyatları aylık 600 dolar civarındadır. Bakıldığında diğer ülkelere göre uygun kira fiyatlarına sahip olan bu ülkede 150 dolara dahi ev bulmak mümkündür. Merkeze yakın olması, imkanlarının daha fazla olması ve benzeri pek çok etken bu ülke içindeki ev fiyatlarını ciddi ölçüde etkilemektedir.

Yiyecek ve içecek masrafları ile evin aylık giderleri toplamda yaklaşık olarak 400 doları bulabilir ve hemen hemen her gün et ve süt ürünlerinin tüketilmesi durumunda bu fiyat maksimum 500 dolar olabilir. Ülkenin yerel markalarının tercih edilmesi ile de bu masraflar 300 dolara kadar düşebilir.

Asgari ücretin lüks harcamalara pek izin vermemesi ne yazık ki bu ülkede zevk için yapılacak olan keyfi ihtiyaçları kısıtlar. Giyim ve benzeri pek çok keyfi harcama, her ay para harcanamayacak kadar yüksek fiyatlara sahip olabilir.

Ürdün Asgari Ücreti ve Maaşlar

Ürdün’de aylık asgari ücret son açıklanan hali ile 600 dolar civarındadır ve tüm koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman kendi evi olmayanların Ürdün’de merkeze pek yakın ve lüks evlerde konaklamasına da imkan tanımaz.

Sektörlere göre değişen Ürdün’de güncel maaşlar 4000 dolar seviyesine kadar çıkabilmektedir. Tabi daha üst düzey mesleklerde daha fazla para kazanmakta mümkündür.  Bu nedenle Ürdün asgari ücreti üzerinden değerlendirme yapmak yerine daha sektör bazlı değerlendirmeler bu ülke ekonomisi için daha gerçekçi olacaktır. Farklı işlerde çalışanların ve mesai yapanların daha yüksek maaşlar alması da mümkündür.

İş kurmanın bu ülkede zor olması, iş bulma imkanlarının da kolay olması ile dengelenir. İş kurmak bireyler için pek kolay olmasa bile farklı iş imkanları sunan Ürdün, yaşam kalitesinin ortalama olması ile dikkat çeken ülkeler arasında yer alır. Uygun kira fiyatları ve ihtiyaçların da yerel markalar tarafından kolaylıkla gideriliyor oluşu maaşların değişikliğine ve sektörlerin dengesiz maaş yatırımları olmasına da yol açar. Bir başka asgari ücret makalesine Ukrayna asgari ücret başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.