USD\CAD ile Petrol Arasındaki Korelasyon

Petrol Talebindeki Dalgalanmaların USD \CAD ‘a Etkisi

0

Petrol ya da ekonomideki adlandırması ile siyah altın, her zaman dünya ekonomik dengelerinin   düzenlenmesinde büyük etkisi olan bir parametredir. USD\CAD ile petrol arasındaki korelasyon, döviz hesapları üzerine odaklanan tüm profesyoneller tarafından açıkça takip edilmekte ve ortaya konulmaktadır.

  Petrol fiyatları ve USD\CAD arasındaki ilişki, petrol endüstrisindeki lider firmaların Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada Federasyonu tarafından yönlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Kanada senede 3 milyon varil petrol ürününü, ABD’ye ihraç etmektedir. Dolayısı ile Kanada petrol ürünlerinin satışındaki dalgalanmalar bu iki komşu ülkenin ekonomilerini doğrudan ilgilendirmektedir.

petrol-ve-usdcad-ilişkisi
petrol-ve-usdcad-ilişkisi

Petrol Talebindeki Dalgalanmaların USD \CAD ‘a Etkisi

    Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada işlenmiş petrol ürünlerinin en büyük alıcısı olması, petrol fiyatlarının yerel para birimlerine etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Petrol fiyatlarında yaşanan değişimlere, ABD vatandaşlarının verdiği tepkiler ve buna uygun olarak satış oranları, para birimlerine direkt olarak yansımaktadır. Petrol fiyatları ve USD\CAD arasındaki korelasyon şu şekilde açıklanabilir:

  • Petrol fiyatlarında yaşanan artış Kanada Ekonomisi için olumlu bir gelişmedir. Çünkü Kanada dünyanın en büyük petrol ihracatçıları arasında yer almaktadır.  Dolayısı ile petrol fiyatlarında artış yaşanınca Kanadalı petrol firmalarının kazancı da artmaktadır. Ülke ekonomisine olumlu yansıyan durum Kanada Doları’nın Amerikan Doları karşısında değer kazanmasını sağlamaktadır. Yani kısacası petrol fiyatı yükseldiğinde usdcad paritesinde düşüş, petrol fiyatları gerilediğinde usdcad paritesinde yükseliş yaşanmaktadır.

Petrol ile USD\CAD arasındaki denge, yıllar bazında da incelenerek fark edilebilir. Örneğin; 2000 senesi ile 2016 seneleri arasındaki zaman dilimi incelendiğinde, petrol arz grafikleri ile USD\CAD değerleri arasında yakın bir ilişki görülür. Bu seneler arasındaki petrol ihtiyacı ve fiyatındaki dalgalanmalar, negatif düzeyde ilerleyen bir korelasyon yaratmıştır.

Bu değerlerden de anlaşılacağı üzere petrol fiyatlarındaki artış, USD \CAD değerlerinde azalışa neden olarak dünya ekonomisindeki dengeleri değiştirmektedir. Petrol, yani siyah altın, yerel para birimlerinin değerlendirilmesinde en önemli fiziki parametre olmaktadır.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.