Uzmanlara Göre Bitcoin Senaryoları

0

Uzmanlara Göre Bitcoin Senaryoları

Dünya çapında toplam market değeri en yüksek, kripto para kavramını halk ile tanıştıran, bir çok insanın geleceğini yatırdığı bitcoini ileri günlerde neler bekliyor?

2017 yılına 1000 dolar civarında girip 20.000 doları görerek popülerliğine popülerlik katan, bu sayede sayısız insanı kripto paralarla tanıştıran bitcoin, bildiğiniz gibi 2018 yılında büyük düşüş içerisinde. 2018 yılına 15.000 dolar civarında giren kripto paraların ağa babası durumdaki kripto para bu aralar 6000 dolar civarında seyrediyor. Bu durum ise geçen sene bitcoine yatırım yapan on binlerce yatırımcıyı meraklandırıyor, bitcoini gelecekte neler bekliyor diye düşündürüyor. Bu soruya cevap verebilmek için para sektörünün duayenlerinin, en başarılıların bitcoin hakkındaki fikirlerini inceleyip sizler için topladık. İşte büyük insanların en büyük kripto para biriminin geleceği hakkındaki yorumları.

 

Bitcoin’i gelecekte neler bekliyor?

Twitter, Skype, Tesla gibi devasa şirketleri erkenden keşfedip yatırımlar yapan, yani şirketlerin geleceğini okuyabilen bu sayede ise 1 milyar dolardan daha büyük servet kazanan Tim Draper dünyanın en büyük ekonomi dergisi Forbes’e yaptığı açıklamalarında şunları söylüyor: “Bundan 5 yıl sonra normal para birimlerini kullanmaya çalıştığınızda insanlar size gülecek. bitcoin ve diğer kripto para birimleri çok daha fazla şekilde kullanılmaya başlanılacak. Fiziki paraları kullanmamız için bir sebep kalmayacak.”

Dünya’nın en efsanevi hedge fund yatırımcıları arasında olan Mike Novogratz ise bitcoinin tekrardan 10.000 doları göreceğini söylüyor. Ve bu sözlerini de 500 milyon dolarlık kripto para fonunun büyük bir kısmını bitcoinde tutarak destekliyor. Novogratz’ın her büyük bitcoin düşüşünden sonra daha çok bitcoin almasının sektörde bilinen bir gerçek olduğunu göze alırsak Novogratz’ın bitcoine inancının tam olduğunu kabul edebiliriz.

En çok bilinen ve kullanılan anti-virüs programının yaratıcısı John McAfee ise cesur tahminler yapıyor. Bitcoinin önümüzdeki 3 yıl içerisinde 500 bin doları göreceğini ifade ediyor. İlk bakışta bu tahmin gerçekten uzak gibi dursa da, bitcoinin 2017 yılında 20 kat arttığını gözden çıkarmamak gerek.

Amerika’nın tanınan diğer bir milyarderi, Dallas Maverick’in sahibi Mark Cuban ise yıllarca bitcoine karşı soğuk tutumuyla biliniyordu. Son zamanlarda fikrini değiştiren Cuban,  bitcoin almak için en uygun zamanların dipte olduğu bu zamanlar olduğunu söyleyerek bitcoin borsasına girdiğini açıkladı. Sözlerine ise bitcoine kaybettiğiniz bir para gözüyle bakıp unutmanız gerektiğini, o paranıza bir sanat yatırımı gibi davranmanız gerektiğini söyleyerek devam ediyor. Yani bitcoinin gelecekte büyük değerlere ulaşacağından, uzun dönemli olacak şekilde tutmanız gerektiğini söylüyor.

Adaletli davranıp biraz da kötü haberlerden bahsetmemiz gerekirse dünyanın en çok tanınan bir milyarderi olan Warren Buffett bitcoinin gerçek anlamda bir balon olduğunu söylüyor. Geçmiş senelerde kısa bir süreliğine en zengin insan ünvanını elde eden bu yaşlı milyarder bitcoin veya hiçbir kripto paraya sıcak bakmadığını hiçbir zaman basından saklamamasıyla ünlü.

Tekrardan olumlu haberlere bu sefer dünyanın en çok tanınan milyarderi Bill Gates’in bitcoin üstüne yorumuyla devam edeceğiz. Daha 2014 yılında bitcoin ana akım medyaya düşmeden önce para hakkında bir röportajında yorum yapan Gates bitcoin için şunları dedi. “Gerçek paradan daha iyi”. 4 yıldır bitcoin üstüne fikirlerinin herhangi bir şekilde değiştiğini söylemeyen Gates için, kripto paraların geleceğine olumlu şekilde baktığını söylemek yanlış olmaz.

Yazımıza noktayı diğer ünlü bir iş adamının yorumuyla son veriyoruz. 350’den fazla şirketi olmasıyla ünlü Richard Branson bitcoin için gelecekte yüksek umutlarının olduğunu söylüyor. Kendisinin bir bitcoin platformu olan Bitpay yatırımcısı olması ise sözlerini destekler biçimde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.