Vestel Marka İncelemesi

0

Vestel Marka Tarihçesi, Değeri Ve Ürünleri

Vestel 1984 yılında Asil Nadir tarafından kurulmuş olan bir markadır. Markanın kuruluşu Manisa ilinde yapılmıştır. Vestel A.Ş olarak 1984 yılında faaliyetlere başlanmıştır ve piyasada hizmet verilmiştir. Marka daha sonra 1994 yılında Zorlu Holding bünyesine katılmıştır ve bu yıldan beri de faaliyetlerine Zorlu Holding aracılığı ile devam ediyor. Ayrıca markanın üretim tesisleri Manisa ilinde yer alıyor. Zorlu Holding bünyesine katıldıktan sonra Vestel Şirketler Grubu olarak faaliyet göstermeye başlar. Marka; elektrik elektronik, bilgi teknolojileri ve savunma gibi alanlarda çalışmalar yapan üretim ve pazarlama şirketleri kurarak faaliyetlerine daha geniş kapsamlı bir şekilde devam etmiştir. Zorlu Holding bünyesine geçtikten sonra daha da büyüyen marka, bir şirketler grubu haline gelmiştir ve hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde çeşitli şirketlere sahiptir. Vestel tarihçesi hızlı bir büyüme ve yükseliş içerir. Marka özellikle Zorlu Holding bünyesine geçtikten sonra bir şirketler grubu olarak dünya pazarında kendine yer edinmiştir.

 

Vestel Markasının Büyüklüğü Ve Değeri

Vestel markası Türkiye’de kurulmuş olan ve dünyaya açılan önemli markalardan biridir. Marka, Türkiye’de en bilinen 10 marka arasında yer alıyor. Yurt dışında 16, Türkiye’de ise 7 adet şirketi bulunan marka 23 şirketten oluşan bir şirketler grubudur. Bu sayede Vestel’in küresel bir marka olması sağlanmıştır. Tüketici elektriği kapsamındaki ürünler ve beyaz eşya ürünleri sektöründe en fazla tercih edilen şirketler arasında bulunuyor. Yurt dışında da Türkiye’de olduğu kadar önemli bir pazar payına sahiptir.

 

Vestel Markasının Üretim Tesisleri

Markanın Manisa’da bulunan 1,1 milyon metrekare olan bir üretim tesisi vardır ve dünyanın en büyük üretim tesislerinden biridir. Televizyon satışlarında Türkiye’de zirvede bulunan marka, aynı zamanda beyaz eşya satışında ülkede 3. sırada bulunur. Vestel’in değeri 4 milyarın üstündedir ve markanın yıllık geliri de oldukça yüksektir. Bu sayede hem ülke ekonomisinde etkili olan bir markadır hem de piyasada söz sahibidir. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.