Virman Nedir? Nasıl yapılır?

0

Bankacılık alanında kullanılan bir terim olan Virman nedir, nasıl yapılır? Konusu ilgilileri tarafından merak edilmektedir. Fransızca virement kelimesinden Türkçe ’ye geçtiği düşünülmektedir. Aktarım ve transfer anlamlarına gelmektedir. Bankacılık işlemleri arasında en fazla kullanılanlar arasında havale ve EFT gelmektedir. Virman da EFT ve havale gibi transfer işlemleri arasında yer alır.

İşlemin virman olarak adlandırılabilmesi için aynı kişinin aynı bankadaki hesapları arasında transfer yapılmalıdır. Bankanın aynı şubesindeki aynı kişiye ait hesapları arasında yapılan para transferlerine virman adı verilir. Yani kişi kendi hesapları arasında para transferi yaptığında virman olarak isimlendirilir. EFT, farklı bankalarda bulunan hesaplar arasındaki para transferi ve aktarımıdır. Farklı kişilerin veya aynı kişinin hesapları arasında olabilir. Havale ise aynı bankadaki farklı kişilerin hesapları arasındaki transferdir.

Virman Nedir? Nasıl yapılır?

Virman ile Havale Arasındaki Fark

Banka işlemleriyle ilgilenenler virman nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırırlar. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bilgiler ışığında genellikle virman ile havale karıştırılır. Havale, aynı bankalar arasında yapılan transferdir. Virman ise aynı banka şubesinde bulunan hesaplar arasındaki para transferidir. Örneklendirerek anlatmak gerekirse;

  • EFT; A bankasındaki bir hesaptan B bankasındaki başka bir hesaba yapılan aktarımdır. Burada bankalar farklı olduğundan dolayı pek karıştırılmaz.
  • Havale; A bankasında bulunan bir hesaptan yine A bankasında bulunan başka bir hesaba yapılan para transferidir. Bu kişinin kendi hesapları da olabilir farklı kişilerin hesapları da olabilir.
  • Virman; A bankasının X şubesindeki aynı kişiye ait hesaplar arasında yapılan para aktarımıdır.

Virman İşlemi Nasıl Yapılır?

A bankasının X şubesinde vadesiz hesabı bulunan Ahmet Bey, yine A bankasının X şubesindeki yatırım hesabına vadesiz hesabından aktarım yaparsa buna virman denir. Aynı bankanın aynı şubesinde hesapları bulunan aynı kişinin hesapları arasında yaptığı aktarımdır. Virman işlemini gerçekleştirmek için şube, internet, ATM gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. En hızlı yöntem internet bankacılığının kullanılmasıdır.

Şubeden de virman işlemi yapılabilir. Virman nedir, nasıl yapılır? Hususunda şubeye giderek işlemi yaptırmak biraz uzun sürer. Sıra beklemek, hangi hesaptan hangi hesaba ne kadar aktarılacağına dair bilgi vermek ve işlemin yapılması için beklemek gerekir. İnternet bankacılığında ise birkaç tıklama ile virman anında gerçekleştirilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.