Yatırım Hesabı Nedir? Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

0

Yatırım amacı ile kenara koyduğunuz bir miktar paranız bulunuyor fakat bu parayı nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız yapmanız gereken en iyi şeylerden biri yatırım hesabı oluşturmaktır. Yatırım hesabı oluşturarak dövizlerde oluşabilecek artışlardan kâr edebilirsiniz. Bu hesaplar sayesinde piyasa ile içli dışlı olma imkanı bulabilirsiniz. Paranız yatırım hesabında hazır olarak bekleyerek uygun gördüğünüz kâr oranı ile işlem yapılabilir. Uygun gördüğünüz bankalardan açtıracağınız hesap sayesinde elde ettiğiniz kazançların takibini yapabilirsiniz. Yatırım hesabı açmak ile ilgili bilgilere detaylıca göz atarak ne gibi durumlar ile karşılaşabileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım yapmaya uygun gördüğünüz birçok yatırım aracını satın alarak işlem yapmanızı sağlayan hesaplara yatırım hesabı denilmektedir. Bunlar altın, döviz, hisse senedi, hazine bonosu, devlet tahvili, çeşitli fonlar, varant ve vadeli işlem sözleşmeleri olabilir. Yatırım hesabına sahip olmak için mecburen bankalar ile çalışmanız gerekmektedir. Sürekli olarak çalıştığınız vadesiz mevduat hesabının bağlı olduğu bankadan yatırım hesabı açmak için internet veya mobil şubeyi kullanabilirsiniz.

Yatırım Hesabının Faydaları Nelerdir?

Yaptığınız tasarrufları harcamadan değerlendirmek için döviz ve altın gibi yatırım enstrümanlarını aktif bir şekilde alış – satış işlemlerinde kullanabilirsiniz. Bu işlemleri genel olarak banka ve forex aracılığı ile yapmanız gerekecektir. Bu hesaplara ait hesap hareketlerini aynı vadesiz mevduat hesabınızın hesap hareketlerini gördüğünüz gibi görebilirsiniz. Bu hesaplar sayesinde birikim miktarınızı anlık olarak istediğiniz zaman takip ederek ihtiyacınız olduğu durumlarda bu hesaplardan para çekim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım hesapları normal vadesiz mevduat hesaplar ile aynı mantıkta hizmet sunmaktadır.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Yatırım Hesabımı Hangi Bankada Açmalıyım?

Aktif olarak işlem yaptığınız vadesiz mevduat hesabınızın bulunduğu banka ile iletişim kurmanız halinde kısa bir işlem sonucunda yatırım hesabı sahibi olmanız mümkün hale geliyor. Aynı zamanda artık dijital bankacılığın bu kadar aktif bir dönemde yaşadığımız için mobil ve internet bankacılığı aracılığı ile saniyeler içerisinde yatırım hesabı sahibi olabilirsiniz. Bankalar nezdinde yatırım hesabı sahibi olmanız durumunda anında alım – satım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Yatırım hesapları ile ilgili en fazla merak edilen bilgilerden biri ise yatırım hesabının hangi bankadan açılması gerektiğidir. Bu konuda sizi bizim yönlendirmemiz fazlasıyla yanlış olacaktır. Yatırım hesabı için banka seçimi işlemine başladığınız andan itibaren önceliğiniz sürekli çalıştığınız banka olmalıdır. Bu bankanın ürünleri hakkında bilgi sahibi olarak memnun kalmanız durumunda yatırım hesabını bu bankadan oluşturabilirsiniz. Yatırım hesabı konusunda diğer bankalar ile çalışma düşünceniz var ise yine aynı şekilde diğer bankaların ürünlerini incelemeniz gerekmektedir. Bu şekilde yapacağınız banka seçimleri her zaman mantıklı olacaktır.

Hesabı hangi bankadan oluşturmanız gerektiği ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer kriter ise bankaların işlemlerinizde kestiği ücret ve komisyonlardır. Bu konuya özellikle dikkat ederek kazançlarınızı bankanın komisyon oranlarına yatırmaktan kaçınabilirsiniz. Diğer bir dikkat etmeniz gereken nokta ise düşük komisyon ücreti alıyor diyo birçok kişi tarafından kötü olduğu söylenen bankadan hesap açmamaktır.

Seçim anında karar kriterlerinden sonuncusu ise hesap açacağınız bankanın hangi yatırım araçları ile iletişim halinde olduğunu öğrenmektir. Aktif olarak işlem yapılan birçok banka tüm yatırım enstrümanları ile iletişim halinde olsa da bazıları her yatırım aracına erişim hakkı tanımıyor. Banka seçimi konusunda söylediklerimizi dikkate almanız durumunda kolayca yatırım hesabını hangi bankadan açacağınıza karar verebilirsiniz.

Yatırım Hesabını Kapatmak Zor mu?

Yatırım hesabını kapatmak hiçte söylendiği kadar zor bir işlem değildir. Tek yapmanız gereken bankanız ile iletişime geçerek yatırım hesabının kapanış talimatını vermektir. Bu işlemi yapmadan önce talimatlarınızı iptal etmeniz ve yatırım hesabında bulunan paranızı çekmeniz gerekecektir. Bunun üzerine bankanın hesabınızdan kesmesi gereken komisyon ve ücretler düşüldükten sonra yatırım hesabının kapatılma işlemi tamamlanacaktır.

Bir diğer yöntem olarak yatırım hesabının kapatılma işlemlerini mobil ve internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirme olanağınız bulunuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.