Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma

0

Yeni kimlik ücreti internetten yatırma işlemi kimliklerin yenilenme sürecinin sonuna gelinmesi ile birlikte oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Birçok kişinin kafasını kurcalayan yeni kimliklerin nasıl alınacağı için bir takım sorular yer almaktadır. Yeni kimlikler nedir, nasıl alınır, ücreti ne olacak, nereden ücret ödenecek, internetten nasıl ücret ödemesi yapılır gibi birçok soru insanların kafasını kurcalayan noktalardır.

Yeni Kimlik Kartları Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve ülkemizin bu gelişmelere ayak uydurması birçok alanda önemli etkiler yarattı. Özellikle kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde pek çok değişiklik teknoloji ile uyumlu hizmet anlayışıyla mümkün oldu. Artık kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşa sunulan hizmetlerini birçoğu elektronik ortamda verilmektedir.

Elektronik ortamda sunulan hizmetlerin başında e-Devlet gelmektedir. e-Devlet sisteminin sunmuuş olduğu hizmetler ile birçok işlem hızlı hale gelmiştir. Vatandaşlar sıra beklemeden ve ücret ödemeden hızlı bir şekilde işlerini tamamlayabilir fırsatı yakalamışlardır.

Teknolojik gelişmeler çerçevesinde elektronik hizmetlere verilen önemin artması ile birlikte diğer birçok hizmet alanında da yenilikler getirmeyi desteklenmiştir. Bunlardan bir tanesi de yenilenen kimlikler olmuştur.

Tek bir kimlik kartı ile pek çok özellik bir araya gelecektir. Sağlık karnesi, ehliyet ve pasaport gibi hizmetler ile yeni kimlik kartları tek bir çatı altında toplanmış olacaktır. Yeni kartlar eski kartlara benzer özellikleri taşımaya devam edecektir.

Eski kartlarda yer alan vatandaşlık kimlik numarası yeni kartlarda da yer almayı sürdürecektir. Ancak yeni kartların içinde çip yer alacaktır. Resmi işlerin ve yapılacak işlemlerin kolaylaştırılması amacı taşıyan bu çipler yeni kartların en yeni özelliği olmaktadır. Güvenlik önlemlerinin yer aldığı bu çipler içinde dijital işlemleri içinde barındırmaktadır. Bu dijital işlemler aktif hale geldiği andan itibaren uluslararası geçerlilik kazanacaklardır.

Yeni Kimlik Kartları Nasıl Alınır?

Yeni kimlik kartlarının alınabilmesi için öncelikle başvuru yapılması gerekir. Randevu almadan en yakın nüfus müdürlüğüne gidilerek başvuru imkânı mevcuttur. Ancak sıra beklemek istemeyenler için İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden veya ALO 199 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alma imkânı mevcuttur.

Randevuyu alan vatandaşlar gerekli belgeleri tamamlayarak tekrardan nüfus müdürlüğüne giderler. Evrak incelemeleri ve gerekli olan işlemler yapıldıktan sonra 15 ile 30 gün içinde yeni kimlik kartınız size ulaştırılır.

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik ücreti konusunda herkesin kafası karışmış durumdadır. Ücret ödenecek mi ödemeyecek mi gibi karışıklıklar yer almaktadır.

01 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yeni kimlik ücreti 2019 yılı için 22,50 TL olarak belirlenmiştir. 2020’den itibaren bu fiyatta bir artış olması beklenmektedir.

Yeni Kimlikler İçin Ödemeler Nasıl Yapılır?

Kimlik ücreti için çeşitli ödeme yolları mevcuttur. Ancak birçok kişi bu yolların farkında değildir. Bu ödeme yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • İnternet Bankacılığı Üzerinden Ödeme
 • İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Ödeme
 • ATM Üzerinden Ödeme
 • PTT Şubelerinden Ödeme
 • Banka Şubelerinden Ödeme

Bu yöntemlerden hangisi sizin şartlarınıza daha uygun ise o yol ile ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak son zamanlarda teknolojinin sunduğu olanaklar sayesinde ödemeler konusunda gereksiz yere zaman kaybetmek ve sıra beklemekten kurtulmuş olduk.

Yeni kimlikler için ödenecek ücretler konusunda da sıra beklemeden hızlı bir şekilde internetten ödeme yapmak oldukça kolay bir işlem olmaktadır.

İnternetten Gereken Ücreti Ödeme

İnternetten kimlik ücreti yatırma oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Zaman kaybetmeden ve sıra çilesi çekmeden basit bir şekilde ücreti yatırma işleminiz gerçekleşecektir. İnternet üzerinden bu ücreti yatıracaksanız ister internet bankacılığı üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığıyla bu işleminizi gerçekleştirebilir isterseniz interaktif vergi dairesi üzerinden bu işlemi gerçekleştirme imkânınız mevcuttur.

​​​​İnternet Bankacılığı Üzerinden Ödeme İşlemi

Yeni kimlik kartınız için anlaşmalı olan bankalardan bir tanesinin internet bankacılığını kullanıyor iseniz bu sayede hızlı bir şekilde ücretinizi ödeyebileceksiniz. Bu ücreti yatırmadan değişim yapmaya hak kazanamadığınız için internet üzerinden kolayca bu ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz ve anlaşmalı olan internet bankacılığının uygulamasına girdikten sonra hızlı bir şekilde adımları takip ederek bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik Ücretleri İnternet Üzerinden Hangi Bankalardan Ödeniyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan ve yeni kimlikler için ödeme yapılabilecek anlaşmalı bankalar yer almaktadır. Bu bankalar arasında sizin internet bankacılığını kullandığınız banka hangisi ise onun uygulaması üzerinden rahatlıkla ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu bankalar şu şekilde listelenebilir.

 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • HSBC

Gibi birçok banka yer almaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi tamamlamak için oldukça elverişli olan internet bankacılığı sayesinde kolaylıkla ücret ödemelerini gerçekleştirme imkânına sahip olacaksınız.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Ödeme İşlemi

İnternet bankacılığı işlemini kullanmayanlar için diğer bir yöntem ise interaktif vergi dairesi üzerinden ödemeyi gerçekleştirmektir. Bankanızın kreedi kartı bilgileri ile interaktif vergi dairesi üzer rinden yeni kimlik edinmek için gerekli olan ödemeyi yaparak işlemi sonlandırmanız yeterli olacaktır.

İnteraktif vergi dairesi sayfayasına giriş yaptıktan sonra menüler içinde yer alan harç ödeme kategorisinin seçerek kimlik bilgileriniz ile istenilen yerleri doğru şekilde doldurduktan sonra yeni kimlik için gerekli olan ödeme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Yeni Kimlik Kartı Ücretini Akıllı Cep Telefonları İle İnternetten Üzerinden Nasıl Ödenir?

Ödemelerini internet üzerinden kredi kartı ile yapmak isteyenler akıllı cep telefonları ile de yeni kimlik kartı ödemelerini gerçekleştirme imkânına sahiplerdir. Bunun için ilk olarak https://ivd.gib.gov.tr/adresine giriş yaparak ekranda yer alan Harç ve Değerli Kâğıt Bedeli Ödeme butonunu seçeceksiniz Karşınıza gelen ekranda yer alan T.C. kimlik kartı bedeli ödeme alanını tıklayacaksınız.

Açılan pencerede yer alan kimlik bilgilerini ve diğer bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kolay adımlar ve zaman tasarrufu ile ödemeniz sorunsuz olarak internet üzerinden gerçekleşmiş olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.